Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by se v Česku neměl zavádět plošný systém zálohování PET lahví. Současný systém sběru je podle ministra funkční a Česko díky němu plní své evropské cíle. S výrobci a Svazem měst a obcí by se ale i nadále mělo na rozvoji aktuálního systému pracovat.
Ministr v rozhovoru pro Lidovky také uvedl, že žádný zákon nebrání v zavedení zálohování, jen si stojí za tím, že zavedení zálohování státem je nejen zbytečným, ale také velmi riskantním krokem. Nevidí důvod, proč takto drahý systém zavádět, pakliže stávající systém je funkční a nový způsob by stát stál ročně několik miliard korun.
Brabec v rozhovoru také hovořil o tom, že se ministerstvo bude nadále věnovat tak zvané eko modulaci. To znamená, že se ekonomicky zvýhodní ta balení, která jsou šetrnější k životnímu prostředí. Ať už proto, že jsou dále využitelná či mají delší životnost. To je přesně typ výrobků, které by měly být zvýhodněné. Toto zvýhodnění by pak mělo výrobce i dodavatele motivovat k tomu, aby řešili i ekologický dopad věci. Pro představu například průhledná PET lahev by mohla být zvýhodněna. Konkrétní náplň eko modulace se bude připravovat průběhu letošního roku.
Za spuštění zálohového systému PET lahví bojuje hlavně iniciativa Zálohujeme. V dopise, který byl nedávno doručen Ministerstvu životního prostředí upozorňuje, že bylo zjištěno, že v roce 2018 se snížila o dvě procenta míra třídění plast, přičemž ale produkce plastů se za poslední desetiletí zvýšila o 40 000 tun. Podle dalších údajů se však 81 procent PET lahví vybralo díky třídění odpadu zpět.
Naše země by měla podle evropské směrnice do roku 2025 recyklovat padesát procent plastů, dvacet pět procent dřeva, sedmdesát procent skla, sedmdesát pět procent papíru a lepenky, sedmdesát procent železných kovů a padesát procent hliníku. Do roku 2030 pak musíme recyklovat až o deset procent více.