Rubrika: Věda

Antibiotika a rezistence


Alexandru Flemingovi vděčí lidstvo za mnohé. Bez jeho objevu Penicilinu by mnozí vojáci, kteří přežili hrůzy druhé světové války, nepřežili různé náhodné infekce, které se jim do ran, při jejich hojení, běžně dostávaly. Dnes jsou antibiotika, jejichž základ byl položen právě díky Flemingovi a jeho plísni Penicillium Notatum, jedním z nejpoužívanějších léčiv.

léčivé přípravky

Díky nim se nemusíme obávat nemocí jako je angína či borelióza. V poslední době se ale více a více odstává do popředí problém, jak bojovat s kmeny rezistentními vůči většině antibiotik. Tento trend se rozšířil společně s masivním užíváním antibiotických přípravků, jelikož mnohé bakterie jsou postupem času schopné pozměnit svou genetickou výbavu tak, aby se změnila vlastnost, na kterou antibiotika cílila. Tato výhoda se pak v generaci bakterií dědí a populace rezistentních kmenů se rozrůstá. Díky tomu, že mají bakterie krátký životní cyklus a jsou schopné se rozmnožit během několika minut, je pravděpodobnost vzniku nové rezistence poměrně vysoká.

léky a pilulky

Příčinou je v dnešní době nadužívání léčivých přípravků i v momentech, kdy je styl této léčby neúčinný a nemocnému nemůže pomoci. Jedním z možných řešení je na straně lékaře. Lékař by se měl před předepsáním dané antibiotické léčby přesvědčit, že se doopravdy jedná o ten jistý patogen, jak se domnívá, a pokud to není nutné, použít antibiotika s úzkým spektrem účinku. To znamená, že léčivo bude působit pouze proti této jedné bakterii. Omezení širokospektrálních antibiotik vyžaduje sice více bádání a zkoumání, ale za to znamenají výhodu pro pacienta, u kterého nebude nevybita jeho přirozená mikroflóra, ale také pro společnost, protože se tím sníží vznik nových rezistencí. Základem pro řešení problému s antibiotiky je ovšem dobré zdraví u každého jednotlivce, proto je vhodné o něj dbát a pečovat.

Proč existuje přestupný rok


Jednou z mála věcí, které jsou dodržovány skutečně celosvětově, bez ohledu na národ, rasu či náboženství, je přestupný rok. Ten se stal součástí celosvětové kultury již velmi dávno. Zkrátka jsme si zvykli na to, že jednou za čtyři roky má únor 29 dní místo obvyklých 28. To samozřejmě působí poněkud problém lidem, kteří se v ten den narodí, avšak kromě toho se jedná o skutečně globálně akceptovatelnou věc.

 

kalendář s 29. únorem

 

Je tedy s podivem, jak málo lidí se zamýšlí nad tím, proč vůbec tento systém vznikl, a proč je dodržován bez výjimky na celém světě. Jaký důvod můžeme mít k tomu, abychom si jednou za čtyři roky přidali jeden den?

 

Důvod je v tomto případě prozaický, a nemá nic společného s kulturou, zvyky či náboženstvím. Ve skutečnosti je hlavní příčinou samotná rotace naší planety, tedy spíše délka jejího oběhu okolo Slunce. Ta totiž není přesně 365 dní, jak se často tvrdí dětem ve škole. Ve skutečnosti je o čtvrt dne delší. A právě tuto čtvrtinu je nutné nějakým způsobem vykompenzovat.

 

Země obíhající kolem Slunce

 

Pokud bychom to totiž nedělali, po nějakém (byť dlouhém) čase by nám například prosinec vyšel na období největších veder. Abychom tomu předešli, je nutné jednou za čtyři roky (neboť doba oběhu Země je o čtvrtinu delší než rok) přidat další den. A vzhledem k tomu, že únor je zdaleka nejkratší měsíc, je to nejvhodnější kandidát.

 

Tímto způsobem poměrně jednoduše a takříkajíc přirozeně vykompenzujeme rozdíl v našem určování času a ve skutečném oběhu Země kolem Slunce. Tak je zajištěno, že léto na severní polokouli stále vyjde na nejteplejší období, zatímco zima na to nejchladnější.

 

Jistě, tento systém není bez chyby. Je nutné sledovat, který z roků je vlastně přestupný. Také například fiskální či účetní rok jsou o den delší. Zaměstnanci chodí o den déle do práce, a za to samozřejmě chtějí dostat zaplaceno. Bez ohledu na výše uvedené je to však ten nejlepší systém, který pro kompenzaci skutečné doby oběhu máme.

Efektivní služby


Tohle je vysoce specializovaný systém, který funguje na způsobu dálkového monitoringu všech vozidel a strojů, který je ve všech směrech založen na nejrůznějších parametrech a údajů s ní spojených, provozních a datových sběrnic CAN, dále tohle všechno zahrnuje osobní vozidla, kapacitní sondy v palivu, GPS monitoring vozidla, které je vybaveno modulem, umístěnou jednotkou doprovodný snímačů a tak dále. Kdo z vás už nikdy zažil ten pocit, když se v jeho firmě vyskytl nějaký problém a nevěděli jste, kde je jeho původ?

satelitní sledování

Asi každý podnikatel, který podniká ve velkém. Abyste mohli předcházet těmto nepěkným a nemilým událostem, které nemají řešení, je důležité se na to připravit a pořádně si vybrat ty správné pomůcky a softwary a další věci, abyste mohli nabídnout nejlepší služby, to zaprvé a zadruhé abyste měli všechno pod palcem a nebylo to pro vás v mínusu. Je důležité, abyste měli kladné zisky, které se odrazí v tom, jak vaše firma funguje jako celek, jak pracují vaši zaměstnanci, vaše stroje a vůbec všechno. Tento chytrý program, který funguje na principu satelitního sledování a posílání sběrných dat do programu v počítači, který vám vytvoří grafy a všechny další pomůcky, vám pomůže.

Hospodaření

Někdo má s hospodařením firemních peněz opravdu problém a investovaném, neví co je výhodné a co by bylo v jeho případě potřeba. Tento program vám to jednoduše řekne a vytvoří vám přehledné a opravdu krásné grafické grafy, na kterých přesně uvidíte, kde jsou vaše slabá a naopak silná místa. Jako firmu vás to posune na vrchol a zažijete skvěle obraty, zakázky a poté budete moci i své zaměstnance odměnit v podobě prémií a všechno bude mnohem lepší. Morálka na pracovišti bude lepší, vaše výsledky budou lepší, bude to efektivnější a využívanější a klienti budou spokojenější.

sítě

Recenze
Mám několik pozitivně naladěných recenzí o tom, jak tohle pomáhá. Rádi pomůže třeba i vám. Nikdy nemůže být pozdě.

Pátrání po nesmrtelnosti


Lidstvo už od nepaměti pátrá po tzv. elixíru nesmrtelnosti, díky kterému bychom žili věčně. První zmínky zasahují již do období Starověké Číny, kdy císař Qin Shi Huang vyslal taoistického alchymistu spolu s pěti sty mladými ženami a pěti sty mladými muži do východních moří, ale nikdo se nevrátil zpět. Když se alchymisté snažili vyrobit elixír života, nejeden člověk za něj zaplatil smrtí, neboť tento roztok často obsahoval nebezpečné kovy, jako je olovo či arzen.
lebka a hodiny
V Evropě, kde má alchymie bohatou historii, elixír života úzce souvisí s kamenem mudrců (který je považován za nenahraditelnou ingredienci k jeho výrobě). Evropští alchymisté, jako je Nikolas Flamel či St. German jsou často označováni právě jako jeho výrobci. Z české historie nesmíme zapomenout na Rudolfa II, který zval na svůj dvůr alchymisty z celého světa, kteří se zabývali právě výrobou tohoto elixíru.
lahvičky s barvivem
A co současnost?
Dle futurologů jsme receptu na nesmrtelnost relativně blízko. Dr. Ian Pearson uvedl, že máme více možností jak jí dosáhnout. Je tu ale jedna podmínka, musíme se dožít roku 2050. Ze začátku bude dostupnost zázračného „léku“ omezená jen na nejbohatší vrstvy, ale s přibývajícími léty poroste jeho dostupnost.
A jaké jsou tedy možnosti, jak dosáhnout nesmrtelnosti?
1.      Klonování
–          Vytvoření klonu člověka, či jeho vitálních orgánů
2.      Kyber mozek
–          Tato idea vychází z předpokladu, že tělo člověka zanikne, ale jeho myšlenky a schopnosti budeme schopni nahrát na hard disk a zůstanou tak neporušeny
3.      Nanotechnologie, které dokážou nahradit vitální orgány
–          Již nyní jsou vědci schopni vytvořit umělou slezinu. Nebude dlouho trvat, než bude tato technologie dovedena k dokonalosti. Díky ní budeme schopni nahradit kterýkoliv orgán lidského těla.
4.      Kryonika
–          Která se zabývá úplným zmrazením a rozmrazením člověka tak aby mohl obživnout a používat mozek. V současné době e sice zmrazení nevratné, ale je možné že v budoucnosti budou vědci schopni takovéhoto člověka přivézt k životu.
5.       Genetické inženýrství
–          Do lidské buňky by se vpravila látka, která zastaví stárnutí člověka.
 
Ať už je to jakkoliv, zatím nesmrtelní být nedokážeme. Teď už musíme jen čekat, co nám moderní věda v budoucnosti přinese.