Rubrika: Byt a dům

Barevný domov


Barvy, které nás obklopují přímou úměrou ovlivňují naši mysl. Barvami kterými se obklopujeme po většinu dne, mohou mít vliv na naši náladu a energii. Vytvořte si příjemný a povzbudivý domov, plný něhy a kreativní inspirace.

Všichni tvorové mají rádi teplo. Barvy dokážou ovlivnit také teplotu místnosti a teplý nebo studený pocit. Teplou barvou je barva červená, oranžová, žlutá nebo hnědá. Studená barva je modrá, zelená nebo fialová. Široká škála barev nabízí kombinaci barev s teplými nebo studenými odstíny. Jisté barvy také mohou podpořit apetit, proto jsou vhodné do kuchyně a jídelny, jiné uklidňují a jiné zase podporují energii.

Barvy dokáží čarovat s velikostí místnosti. Syté odstíny použijeme do velkých místností, které se tím opticky zmenší. Méně syté a jemnější barvy použijeme do malých místností a budeme v nich mít pocit, že je pokoj větší.

pokoj

Pro výmalbu kuchyně volte barvy podporující apetit, jako je žlutá, zlatá nebo červená. Zemité hnědé tóny se výborně hodí do velkých moderních kuchyní s jídelnou. Nebo barvy vhodně zkombinujte. Konstrastem barev podporujících apetit jsou barvy studené a to zelená a modrá.

V obývacím pokoji se chceme nejen my cítit útulně, ale take chceme aby se případná návštěva dokázala uvolnit. Proto volíme barvu hnědou a její odstíny. Relaxační zónu vytvoříte z obývacího pokoje vymalováním levandulovou, šalvějovou nebo světle zelenou barvou. V žádném příppadě neužívejte barev v červených odstínech. Červená barva vyvolává v člověku pocity agrese a povzbuzuje energii a mysl.

obývák

Pro perfektní oddech v ložnici volte barvy v tónech zelené, modré, růžové nebo pískové. Jemné nerušivé barvy jako je šeříková vykouzlí z Vaší ložnice dokonalé romantické místo. Pokud máte v ložnici červenou, žlutou nebo oranžovou nemůžete se divit, že nemůžete spát.

Chodbu a vchodovou místnost prosvětlete co nejvíc to jde. Volte barvu bílou nebo slonovou kost. Bílé stěny můžete doplnit zlatou nebo stříbrnou tak aby zářila a dala Vašemu domu či bytu šmrnc.

Horor jménem stěhování


Jímá vás hrůza při vzpomínce na svá minulá stěhování v kontextu skutečnosti, že se za pár týdnů budete muset stěhovat znova? Víte, že jste se naposledy zapřísahal, že už nikdy více? Při těchto vzpomínkách si mimoděk třete rameno, které jste si málem vykloubil při manipulaci se šatní skříní.

Stěhování bytů i domů

Není divu, že přemýšlíte, jak se tentokrát přestěhovat a přitom se toho neúčastnit. Řešení tuje. Existuje a určitě se vám zalíbí. Trochu si však za to budete muset připlatit. Ale každá sranda něco stojí, a tolik to zase nebude. Určitě se to vyplatí.

Vyhledejte si profesionální firmu. Najdete ji na netu a budete si muset vybrat. Je jich více. Všichni nabízejí to samé, tedy stěhování. Ale každá to stěhování nabízí tak trochu jinak.

Při prvním kontaktu, který zřejmě provedete telefonicky, se dotazujte, jestli své služby poskytují all inclusive. Možná mluví trochu jiným jazykem tak jim vysvětlete, že poptáváte stěhování takovou formou, že vy se postaráte akorát o své osobní věci. Zbytek už budete chtít na nich. Tedy vše zabalit, roztřídit, převézt, uložit v novém bytě. Starý byt budete vracet pronajimateli, takže chcete vyspravit otlučenou stěnu a vymalovat na bílo.

Že takové služby neexistují? Omyl. Jasně že jsou. A takto popsaný rozsah služeb je v dnešní době skoro běžný. Poskytují ho většiny stěhovací služeb.

Byt vám i vymalují

Když už se s nějakou službou domluvíte, vyšle k vám jejich manažera, nebo jak tuto funkci nazývají. Ten si vše prohlédne, zjistí, kolik toho stěhujete, jaké množství obalových materiálů bude potřebovat a kolik lidí bude muset do zakázky zapojit. Taky mu vysvětlíte, co a jak chcete zabalit a jak to na novém místě, které si také prohlédne uložit. Onen manažer vám nechá spočítat cenovou nabídku, a pokud s ní budete souhlasit, můžete dohodnout přesné datum a hodinu. V onen den D, se seberete a pojedete na výlet. A vracet se budete už do nového.

Sběr bylinek na zahradě


Máte-li na vaší zahrádce vysazené bylinky, na k tomu určeném speciálním záhonku, možná je již nejvyšší čas k jejich sběru. Anebo vyrážíte pravidelně na vaši oblíbenou procházku, kde trháte bylinky divoce rostoucí. Pokud se zaměříte trochu k astrologii, může se vám podařit sběr bylin, které budou mít mnohonásobně vyšší léčivý účinek díky příznivým kosmickým silám, které na Zemi a také na veškeré rostlinstvo působí.

Kopřivy

Kupříkladu řebříček obecný sbíráme vždy během horkých slunečných dní, tak v polovině srpna, který patří znamení Lva, a za období ovocných dnů. Naproti tomu heřmánek pravý je třeba trhat krátce před svatým Janem, a to ve světlých dnech květu. Buďte však opatrní a rychlí, pokud sklízíte heřmánek příliš pozdě a květy heřmánku začnou tvořit semena, nebude to moc povedený sběr, protože pak není heřmánek moc kvalitní a účinný. Také se v dutých hlavičkách květu heřmánku příliš často vyskytují červi. Kopřiva dvoudomá se sklízí při prvním nasazení květu na svatého Jana, když nastanou světelné dny květu. Kopřivu trháme jako celou nadzemní rostlinu.  Zrovna tak v toto období, na světelné dny květu okolo svatého Jana se sbírá i kozlík lékařský. Oproti tomu třeba dubová kůra se sbírá v zemité kořenové dny. Tady je třeba vědět, že u dubové kůry se vezme pouze tenká vrstvička kůry, ale žádné lýko. Následně sušte všechny květiny na papíře, na dobře větraných a stinných místech.

Levandule

Když si potom doma, za teplých podzimních večerů budete vařit lahodný čaj ze svých vlastnoručně nasbíraných bylinek, můžete si k čaji upéci i výborný domácí žitný chléb, který je mimoto i náramně zdravý.  Podle výzkumů finských vědců bylo zjištěno, že žitný chléb zabraňuje rakovině v těle, případně může urychlit léčbu rakoviny již vzniklé. Je ale třeba pamatovat na to, že pro pečení žitného domácího chleba musíte použít jiné metody, než u chleba pšeničného. Žito totiž potřebuje k uskladnění pokojovou teplotu až dvacet osm stupňů.

Správný pekáč do kuchyně


Pokud jste v kuchyni jako doma, jistě se neobejdete bez kvalitních surovin a taky nádobí, které budete moci dát bez obav do trouby. Pekáče, zapékací misky, pekáčky jsou nezbytnou součástí každé dobře vybavené kuchyně. Jsou také velmi všestranné, snadno v nich připravíte nejrůznější druhy mas, příloh i dezertů. Díky víkům a pokličkám si pak připravované jídlo zachová svou chuť, šťavnatost a upeče se rovnoměrně. Pečení je navíc velmi jednoduché, poměrně snadné a rychlé a na rozdíl od jiných druhů úprav potravin si vystačíte jen s minimem nádobí. Velmi oblíbenou variantou je pak ta, kdy v jednom pekáči připravíte najednou maso i přílohu. Pokud si opravdu chcete pečení užít, je potřeba kvalitní trouby a v druhé řadě nádobí, které připraví pokrm zdravě, jednoduše a rychle. Jak tedy vybrat ten vhodný pekáč? Vybírejte podle materiálu, tvaru i podle toho, co v něm hodláte připravovat.

Dortová forma

Vhodný materiál

Materiál ze zásady vybíráme podle toho, kolik času chceme trávit jeho údržbou a zda je odolný vůči mechanickému poškození. Stejně tak se zamyslete, zda dáte přednost lehčímu nebo těžšímu ale o to odolnějšímu materiálu.

Pekáč se zeleninou

Některé druhy pekáčů můžete navíc použít i na plynový nebo elektrický vařič, aniž byste se museli obávat, že poškodíte jeho povrch. Jenom je důležité se ujistit, že je povrch opravdu vhodný na varnou desku.

 

·         Nerez

Hlavní výhodou tohoto materiálu je hlavně jeho hmotnost. Může se však stávat, že jídlo se bude na nerezovém povrchu snadněji připalovat, proto se zaměřte na nádobí, které bude celonerezové. Nerez je velmi náchylný na poškrábání, proto je potřeba být při drhnutí zvýšené opatrnosti.

 

·         Hliník

Hliníkové nádobí je velmi často opatřeno nepřilnavým povrchem, díky kterému bude pečení o poznání snadnější. I toto nádobí je velmi lehké, ovšem velmi náchylné na poškrábání, proto je potřeba dávat pozor při čištění.

Volba správné podlahové krytiny


Během používání domu nebo bytu jsou kladeny na podlahovou krytinu určité nároky, specifické pro každý typ místnosti, musí odpovídat způsobu a četnosti využití daného prostoru. Volbu je potřeba pořádně promyslet, vzít v úvahu životnost, možnosti a náročnost údržby, ale i vzhled a akustické a tepelné izolační vlastnosti. Přihlédnout musíme i k tomu, zda máme domácí mazlíčky.

gauč interiér dekorace

V případě kuchyně je důležité, aby se podlaha dala jednoduše a rychle udržovat, aby vydržela vlhkost třeba při rozlitém nápoji nebo i pád nějakého těžšího nebo ostřejšího předmětu. Z tohoto pohledu je nevhodný koberec, nekvalitní lamino a s ohledem na zvýšenou vlhkost ani dřevo. Nabízí se možnost zvážit dlažbu, vinylovou krytinu nebo kvalitní lamino, které lze dobře využít i při použití podlahového vytápění.

U vybavení koupelny každého jako první napadne dlažba. Jsou však k dispozici nové materiály, laminát nebo vinyl, které odolávají vodě a zároveň nezebou do nohou. Vhodný je i lakovaný korek, ten je teplý a měkký.

obývacím pokoji sice počítáme s větší zátěží, nikoli už s vyšší vlhkostí, proto můžeme bez obav zvolit koberec, který snese vyšší zátěž, ale i lamino, dřevěnou nebo korkovou krytinu. Je možné zvolit i dlažbu, ta se nejčastěji využívá v okolí krbu nebo krbových kamen.
interiér podlaha okno

Podlaha v ložnici není zpravidla příliš namáhána, mohou se použít materiály, se kterými musíme šetrně zacházet. Mohou se použít i koberce, doporučuje se použít ty kusové, které se snadněji udržují a nebude se v nich držet prach a roztoči.

Velmi dobré možnosti udržování podlahy jsou důležité pro její výběr v dětském pokoji. Dříve se používaly celoplošně koberce, dnes se používají spíše materiály neklouzavé, teplé a měkké, dřevo, lamino nebo korek.

Na chodbách a v předsíni je z hygienických důvodů nejdůležitější možnost údržby a zvýšená odolnost vůči otěru. Nejčastěji se používá dlažba, lino nebo vinyl. Vhodný je i zátěžový koberec, ten je však náročnější na údržbu.

Ocet – pomocník v domácnosti


Udělali třeba zálivku do salátu? Ale co takhle s ním třeba zkusit kuchyňkou linku parádně vyčistit? Ano, je to tak, je tu šance skoncovat s předraženými čisticími prostředky, protože na spoustu věcí nám postačí zmiňovaný potravinářský ocet. Tady je pár typů, jak zvelebit svůj byt či dům pomocí tohoto prostředku.
žena myjící okna
·         Lednice – tohle je noční můrou každé hospodyňky, zapáchající lednice. Bohužel někdy se to stává. Nejspolehlivěji lednici zbavíte tohoto nelibého zápachu právě octem. Celou lednici samozřejmě vykliďte, ocet si nařeďte s vodou a můžete začít. Nejen, že vaše lednička bude dokonale čistá a desinfikovaná, navíc žádny nepříjemný závan vás při jejím otevření nečeká.
·         Dokonale lesklá okna – do litru vody přidejte hrnek octa a uvidíte, jak moc vám to pomůže. Bezpochyby každý z nás někdy využil ocet ve své kuchyni. Něco jste nakládali nebo jste z něj
·         Mytí koupelny – ocet poslouží i jako úžasná desinfekce, kterou umyjete vanu, umyvadlo či toaletu. Stačí smíchat přípravek s vodou v poměru 1:1 a máte vyhráno.A to není zdaleka vše. Tímto přípravkem snadno odstraníte také špinavé spáry mezi kachličkami, můžeme ho použít i na podlahu.
·         Odstranění vodního kamene – tento problém je někdy nevyhnutelný a naše varná konvice je pokryta bílým povlakem, opět stačí přidat ocet a vodu v poměru 1:1 a nechat trochu zahřát. Pochopitelně po této akci musíme konvici důkladně vymýt.
čisticí prostředky
·         Použití v pračce – zhruba jednou měsíčně můžeme neředěný ocet nalít do pračky a nechat jí důkladně pročistit. Vyčistí se, jak od vodního kamene, tak i dalších nečistot. Pokud chvíli zůstaneme u octa a pračky, můžeme ho využít i jinak. Připravme si domácí aviváž, k tomu nám postačí převařena voda, ocet a esenciální olej, dle našeho výběru. Vše smícháte, před každým použitím protřepete a vlijete na místo aviváže. Výhodou je, že je velice levná a také není chemická.
·         Kuchyň – neředěným ocet můžeme použít na mastné skvrny na kachličkách a přímo na kuchyňské lince.
 
Samozřejmě ocet nezapomene přidat do koprovky nebo kyselých okurek. Myslím si, že alespoň za zkoušku stojí ho použít i při úklidu.