U Tradingu potřebujete technickou analýzu

V současné době stále je aktuálnější téma obchodování – tradingu u různých brokerů a to zejména z důvodu ochrany vlastních úspor před inflací, kouzla složeného úročení a v neposlední řadě také možnosti výhodných zisků. Trading již není vnímám jako cosi podobající se hazardním hrám, ale stává se běžnou součástí života nejen profesionálních obchodníků, ale také obyčejných lidí. Obchodovat lze prakticky s čímkoliv – akciemi, ETF fondy, komoditami i forex (měnový trh), spektrum je opravdu široké.

Obchodníci

Vzhledem k tomu, že budoucnost vám nikdo nezaručí a nelze ji přesně stanovit (dokonce ani pomocí křišťálové koule), je u obchodování nutné především kontinuální vzdělání v dané problematice, sledovat data z minulosti, aplikovat na ně jednotlivé statistiky a predikovat pravděpodobný opakující se průběh.

Typický obrázek obchodníka sedícího před několika monitory a vyhodnocujícího např. svíčkové grafy není v dnešní době žádné sci-fi je skutečnou realitou nejen profi traderů, ale i obyčejných lidí. Obchodník vyhodnocuje trend vývoje ceny v minulosti a hledá patřičné indikátory, aby je poté aplikoval na pravděpodobný vývoj v době následné.

K efektivnímu a dlouhodobě udržitelnému obchodování nám nejvíce pomůže právě znalost technické analýzy. Ze svíčkových grafů lze např. vyčíst, jak se daná akcie na trhu chová v různých časových úsecích a pomocí ostatních podpůrných metod (klouzavé průměry aj.) lze tuto technickou analýzu ještě zpřesnit. Trend dané akcie, komodity či derivátu (jejich hodnota) se může ubírat v podstatě 3 základními směry – nahoru (Up trend), dolu (Down trend) nebo boční trend (Side trend).

Svíčkový graf

V technické analýze samozřejmě hodnotíte i mnoho dalších indikátorů a aspektů (supporty a rezistence, klouzavé průměry aj.). Bez patřičného průběžného vzdělání, které může probíhat i online či formou vyhledání informací na kvalitních internetových stránkách o tradingu si svou příležitost řádně zhodnotit své finance o velký kus zhoršíte.

Závěrem by se dalo říci, že technická analýza je základním stavebním kamenem každého úspěšného obchodníka (Tradera) v jakékoliv době. Nepodceňujte proto vzdělání vč. technické analýzy.