Lidé si často neuvědomují, jak moc je dluhy mohou „zadlužit“ ještě více

Jak již bylo zmíněno, svět a dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností, jak si zpříjemnit život, ovšem nic není zadarmo a za vše se platí. Většině z nás záleží na našem společenském postavení, bohužel s tím je i často spojováno naše materiální vlastnictví. Jednoduše řečeno, čím lepší mobil nebo auto vlastníš, tím výše jsi postaven v očích druhých lidí. Mnoho lidí ale takto „bohatých“ není, ale chtějí tak alespoň vypadat. Situaci řeší tím, že si na tyto věci berou půjčky. Situace je o to smutnější, že si nedokáží spočítat, kolik u těchto půjček přeplatí dohromady za úroky, takže za mobil, který má hodnotu deset tisíc korun nakonec zaplatí klidně i patnáct tisíc.
výpočet na displeji
V dalším případě si často berou půjčky rodiče od dětí na Vánoce a dovolené, sami před sebou si to často omlouvají tím, že přece chtějí dětem dopřát. To, že chtějí vypadat dobře před známými a přáteli si už moc lidí nepřipouští. Ovšem pokud už chcete svým dětem opravdu dopřát, tak se nezadlužujte, kvůli těmto věcem, je sice hezké, že děti stráví jeden týden v roce na dovolené, nebo dostanou hromadu dárků k Vánocům, ale zbytek roku budou poslouchat, jak na nic nejsou peníze, protože se musí splácet dluhy. A za to jim ty Vánoce ani dovolená asi určitě nestojí.
Ovšem skutečný problém nastává v okamžiku, kdy máme takto vypůjčované peníze a ztratíme možnost je splácet, např. onemocníme a nejsme nějakou dobu schopni chodit do zaměstnání. V tomto momentě je bohužel jediná možnost, půjčit si někde jinde, abychom mohli platit dluh předešlý, u kterého už nám z časové prodlevy hrozí exekuce či jiný druh vymáhání. Další půjčkou se samozřejmě opět zvyšují úroky a pomalu ale jistě se začínáme dostávat do tzv. dluhové pasti, ze které je téměř nemožné se vymotat.
kasička na drobné
Proto jediné, co se dá poradit je, abyste si nikdy a za žádných okolností nebrali půjčky na věci, bez kterých se dá dalších několik měsíců jakkoli přežít, dokud si na ně sami nevyděláte a především se vykašlete na mínění druhých, oni ty dluhy za vás splácet nebudou.

Posted in Nezařazené