Jak rozpoznat pravou bankovku od padělané?

Každá pravá, nefalšovaná bankovka má podle České národní banky povinné ochranné znaky, podle nichž se dá poznat její pravost.

1.      Vodoznak

Tímto prvkem jsou vybaveny všechny české bankovky. Jedná se o oboustranně viditelnou podobiznu člověka, který se na bankovce vyskytuje (100 je obdařena naším oblíbeným králem České země – Karlem IV., na 200 se vyskytuje Jan Ámos Komenský, 500 obsazuje Božena Němcová, 1000 František Palacký, 2000 vévodí Emma Destinová a 5000, nejvyšší z českých bankovek, Tomáš Garrigue Masaryk).

2.     Ochranný okénkový proužek

Jedná se o proužek z metalizované hmoty s mikrotextem obsahujícím hodnotu bankovky, který se na bankovkách nižších hodnot vyskytuje přibližně v jedné třetině, u těch s vyšší hodnotou cca v polovině.
několik tisíc v bankovkách

3.     Ochranná vlákna

Miniaturní oranžová vlákénka, která jsou viditelná na nepotištěných plochách bankovek.

4.     Soutisková značka

Také se nazývá jako průhledka a jedná se vlastně o rozpůlená písmena ČR, z nichž jedno je uloženo na rubu bankovky, druhé okupuje líc. Viditelná jako celek je pouze při pohledu proti světlu.

5.     Skrytý obrazec

Tento prvek je uložen na lícní straně bankovky, kde trůní na rameni přítomné osobnosti a díky optickému efektu je viditelný pouze při správném nastavení bankovky a obsahuje nominální hodnotu bankovky
kufr olný dolarů

6.     Opticky měnivá barva

Přítomna pouze u tisícovkových bankovek (1000, 2000, 5000). Opět se jedná o optický efekt vyvolaný použitím speciálních tiskařských barev, jež mění barvu v přítomnosti světla – ze zlaté na zelenou.

7.     Iridiscentní pruh

Opět se jedná o prvek využívající optického efektu a opět je tento pruh obsažen pouze u tisícových bankovek. Při natáčení bankovky pod světlem můžeme uvidět světloučký pruh kovového lesku.

8.     Mikrotext

Jde o text, v němž se neustále opakuje hodnota bankovky a je viditelný pouze pod lupou.

Posted in Nezařazené